Кровотеча і кровоточивість після хірургічного втручання в порожнини рота.

У цій статті я відповім на можливі питання пацієнтів після відвідування стоматологічного кабінету, поліклініки.

Біль. Чи хворітиме після операції видалення зуба?

Операція видалення зуба закінчена. Щасливий пацієнт покинув стоматологічну клініку.... Стоп!!!
Чи "хворітиме рана, як довго кривавитиме і що мені приймати"? Ви забули поставити питання своєму стоматологові, або забули відповідь стоматолога :).
Тривожити доктора питаннями в робочий час - значить - відволікати його від роботи з іншими пацієнтами, негарно і нетактовно, дзвонити докторові після роботи, після півночі або у вихідні - теж якось незручно...

Вихід є, Інформація для пацієнтів на сайті завжди під рукою, актуальна і доступна цілодобово!

Анестезія і анальгетики після операції видалення зуба.

Итак, про анестезію і біль після операції. Необхідність прийому анальгетиків.

Дія анестетика (анестезії провідникової або анестезії інфільтраційній) триває впродовж одного-двух годинника, після чого Ви можете відчути деяку хворобливість.

Якщо немає інтенсивного болю - немає необхідності в прийомі яких-небудь анальгетиків (болезаспокійливих препаратів).
За наявності вираженого болю прийміть анальгетик в розумних кількостях.
Безконтрольний і необмежений прийом анальгетиків спровокує кровотечу, іноді інтенсивну і тривалу, пам'ятаєте про це!


Припухлість і асиметрія особи після операції видалення зуба або імплантації кореня зуба.

Після БУДЬ-ЯКОЇ операції (особливо на обличчі) на місці травми буде припухлість, можливий незначний набряк м'яких тканин, почервоніння, хворобливість, порушення функції.

Жодна травма (у цьому прикладі мається на увазі операція) не є виключенням.
Про 5 ознак запалення, Вікі...

Зовнішні ознаки запалення визначив вже давньоримський письменник Авл Корнелій Цельс :

1. rubor ("червоність", почервоніння, еритема)

2. tumor ("пухлина", в даному випадку припухлість, тобто набряк)

3. calor ("жар", гіпертермія - підвищення місцевої температури)

4. dolor ("біль").

Доповнив Клавдій Гален (130-200 рр. н. э.), додавши

5. functio laesa (порушення функції).

Після досить тривалої або складної операції можлива також реакція лімфатичної системи - збільшення і незначна хворобливість регіональних (розташованих поблизу рани) лімфатичних вузлів, це теж абсолютно нормальна реакція організму на травму.

Як знизити ймовірність розвитку ускладнень після операції імплантації чи видалення зуба?

Пакети з льодом. Холод.


У застосуванні пакетів з льодом після простих екстракцій (видалення зуба) немає необхідності.
У інших клінічних випадках, коли Ваш лікар рекомендував Вам холод, притисніть пакет з льодом до щоки на стороні видалення, не допускаючи сильного переохолодження тканин, зазвичай на 10 - 15 хвилин. Використайте пакети з льодом з обережністю, оскільки дуже холодний пакет може привести до посилення болю і уповільнення загоєння рани.
Заздалегідь розмістите пакет з льодом в декілька шарів сухої тканини, не допускайте прямого контакту шкіри обличчя з холодним пакетом!

Теплові процедури і зігріваючі компреси.

Теплові компреси, спиртові, горілчані, зігріваючі процедури в перші години і дні після оперативного втручання категорично протипоказані!!!


Їда ПІСЛЯ операції.

Намагайтеся приймати м'яку висококалорійну їжу і жувати на стороні, протилежній екстракції зуба. Уникайте прийому гострої, кислої, гарячої і травмуючої жорсткої їжі. Після їди постарайтеся ніжно усунути залишки їжі з порожнини рота, без енергійних полоскань. Дозволені прохолодні ротові ванночки з антисептиками.

Їда ДО операції.

І, усупереч поширеній думці, перед плановою стоматологічною допомогою (будь то лікування, протезування або амбулаторне оперативне втручання в умовах поліклініки) бажано перед візитом до стоматолога щільно поїсти або перекусити. Будь-які маніпуляції в порожнині рота, з анестезією або без, з цементуванням протеза або видаленням кореня вимагають від Вас сил і енергії, будь-яке втручання краще переноситься організмом бадьорої, ситої і відпочилої людини, а не в стані напівнепритомності від голоду і страху, поїжте обов'язково перед походом до лікаря, навіть якщо ви не звикли до нормального уранішній сніданку або обід у ви зазвичай після 18.00.


Полоскання.

Ніяких полоскань в день видалення!!!

У жодному разі не виполіскуйте з лунки кров'яний потік, він необхідний для загоєння рани. При відсутності його (через прийом знеболювальних препаратів і підвищеної корвоточивості, високому або низькому кров'яному артеріальному тиску, прийомі кроворозріджувальних препаратів (Магнікор, саліцилати, протизапальні препарати, проблеми згортання крові)) оголюється кістка лунки, приєднається зуба-альвеоліт. оголюється кістка лунки, приєднається інфекція і у вас буде запалення луночки віддаленого зуба – альвеоліт. Кров розчиняється мікроорганізмами та ферментами, залишки крові вимиваються або виполіскуються пацієнтом, "щоб крові не було в роті". Він супроводжується пульсуючим болем у лунці, набряком, підвищенням температури тіла, неприємним запахом із рота. Потрібно негайно відвідати стоматолога.

 

2 день після операції. Питання, котрі муляе мозоке. Як часто полоскати?

Тільки через добу після видалення рекомендуються (для зниження вірогідності розвитку набряку і запалення) не полоскання, а т.наз. ротові ванночки із слабким сольовим розчином (1 чайна ложка кухарської солі на 200 мл води), найпростіший і найефективніший рецепт - содово-сольові полоскання (половина чайної ложки кухарської солі (хлориду натрію) і стільки ж харчової соди (гідрокарбонату натрію ) на 200 мл води), можна додатково для ротових ванночк застосовувати будь-який розчин антисептика (0.02% розчин хлоргексидину биглюконата, як найбільш дієвий антисептик широкого спектру), механізм дії - не знищення мікробів в рані, а попередження інфікування рани мікробами порожнини рота (яких там мільярди), шляхом зниження їх концентрація у роті взагалі і в рана зокрема. Декасан (розчин декаметоксина, він же септефрил), декатилен, стрептоцид, орасепт, стоп-ангін, будь-який антисептик для терапії горла і слизових оболонок, у формі розчину або препарат для  розсмоктування в порожнині рота, 1 пігулка під язик, 4 пігулки в добу.

Обов'язково після кожного прийому їжі, не залишаючи поживного субстрату для посилення розмноження мікроорганізмів у рані. Рекомендована частота полоскань (або ротових ванн) - близько 4-6 разів на добу, тривалість полоскання 2-3 хвилини, тривалість ротової ванни - близько 5 хвилин. 

Головне правило – без фанатизму, без розбіжності післяопераційних швів!

Для запобігання інфікуванню рани після видалення зуба мікробами вашої порожнини рота рекомендується профілактичний прийом антисептичних препаратів.

 Декасан (раствор декаметоксина, он же септефрил), декатилен, стрептоцид, орасепт, стоп-ангин, любой антисептик для терапии горла и слизистых оболочек, в форме раствора или таблетизированный препарат для рассасывания в полости рта, 1 таблетка под язык, 4 таблетки в сутки.

Нитрофураны, які застосовують місцево: нитрофурал (фурацилін), фуразидин (фурагин), фуразолидон.

Усі похідні нитрофуранов мають широкий спектр антимікробної дії і специфічний механізм дії на бактерійні клітини. Низький рівень розвитку стійкості у мікроорганізмів дозволяє нитрофуранам вже багато десятиліть залишатися однією з ефективних хіміотерапевтичних груп антимікробних з'єднань.  

 Логічне питання: чому вони досі залишаються в арсеналі сучасної медицини, незважаючи на появу все нових і нових високоефективних протимікробних засобів. Відповідь на нього полягає в тому, що до нитрофуранов дуже повільно розвивається резистентність збудників, повільний розвиток лікарської резистентності бактерій до нитрофуранам, незважаючи на застосування цих препаратів в медичній практиці майже впродовж 60 років. Це є важливою властивістю цього класу антимікробних речовин.  

Хлоргексиди́н - лікарський препарат, антисептик, в готових лікарських формах використовується у вигляді биглюконата (Chlorhexidini bigluconas). Хлоргексидин успішно застосовується в якості зовнішнього антисептика і дезинфікуючого засобу вже більше 60 років.

Уперше хлоргексидин був синтезований в 1947 році при розробці протималярійних засобів. Першою випущеною на ринок речовиною був хлоргексидину глюконат, випущений в 1954 році Imperial Chemical Industries під торговою маркою "Гибитан", як засіб для обробки шкіри і раневих поверхонь. До 1957 року свідчення препарату були розширені, і він став застосовуватися в офтальмології, урології, гінекології і оториноларингології. У 1959 році препарат став використовуватися для контролю бактерійного нальоту в стоматології. За весь час комерційного використання і наукових досліджень хлоргексидину жодне з них не змогло переконливо довести можливість освіти хлоргексидин-резистентных мікроорганізмів.


Період загоєння ран після операції.


На 3-4 добу після неускладненого видалення зуба (або імплантації кореня) до звичайних гігієнічних процедур, таких як гігієна ротової порожнини, очищення зубів зубною пастою і зубною щіткою, можна додатково прискорити процес загоєння - ротовими ваннами з препаратами рослинного походження. , антисептичним та ранозагоювальним властивостями.
З трав переважні: ромашка лікарська, календула (нігтики), деревій, шавлія, лаванда, хвоя ялини або ялиці, поряд з протизапальними компонентами ефірні олії, що містяться в траві і квітах, впливають як природні антисептики, що знеболюють і дезодорують.

Приблизно з 5-6 дня, у кожного пацієнта це суто індивідуальний термін, залежно від вашого організму та безлічі інших факторів – наявність системних захворювань, проблем із кровотворною системою, шлунково-кишковим трактом, високим рівнем цукру в крові при цукровому діабеті, іншими ендокринними патологіями, загоєння рани після операції дозволить здебільшого припинити прийом антисептичних препаратів.

Як уникнути ускладнень після візиту до стоматолога-хірурга?

Дуже рекомендую провести очищення зубів від нальоту та зубного каменю перед будь-яким хірургічним втручанням. Перед будь-якою операцією, як відомо, місце оперативного втручання (наприклад, поверхня шкіри перед ін'єкцією або розрізом) піддають дії сильних антисептиків. Ротова порожнина, як початок травного тракту, "за умовчанням" - тепла, волога, брудна та інфікована область - інкубатор для наших маленьких та злих "сусідів" - мікроорганізмів. У ротовій порожнині є варіанти - попередня оперативному втручанню професійна гігієна порожнини рота і подальша підготовка - антисептичні полоскання, аплікації та ротові ванни.

Відвідування стоматолога завжди хвилююча (для деяких пацієнтів - іноді стресова ситуація), стрес послаблює реакцію у відповідь організму - імунітет.

Вищезгадане поєднання, стрес і травма - як "зелений свисток до атаки" для "злісних зубних фей". І колонії мікробів із великим задоволенням за кілька секунд мігрують із зубних відкладень безпосередньо на свіжу ранову поверхню. Як наслідок – виникнення ускладнень після візиту до стоматолога, від легкого стоматиту, ангулярного хейліту – “заїди”, альвеоліту – запалення луночки зуба після видалення – до абсцесу та флегмони. Причинно-наслідкові зв'язки, чи ускладнення та його можливі причины.

Першорядної важливості завдання пацієнта - інформування в повному обсязі про всі наявні або перенесені захворювання вашого організму, як би вони не здавалися незначними, на вас скромний погляд. Це дозволить лікарю змінити або переглянути план лікування та уникнути потенційних, дуже нешкідливих для вас ускладнень.

Прийміть як аксіому - найбрудніше і найінфікованіше місце - рот.

Для припинення неправильних тлумачень факту розпухлої фізіономії та ймовірності "занесення інфекції лікарем" конкретизуємо, скажемо прямо - все, що є в каріозних зубах і на їх поверхнях (зубна мікробна бляшка, зубний наліт і багаторічний зубний камінь) - потрапляє в післяопераційну середовище - кров і при оптимальній температурі та постійній вологості досить швидко розвивається, викликаючи вищезазначені запалення та ускладнення.
І ніякий лікар "не при справах", якщо в роті багато років проживає мікробна колонія і стерильності немає і бути не може.
Але суттєво знизити кількість мільярдів мікробів хоча б у тисячі разів можна і потрібно, при професійному чищенні зубів гігієністом та належному виконанні всіх рекомендацій гігієніста та стоматолога ПІСЛЯ професійного чищення зубів.
Щодо послідовності заходів - реставрація, реконструкція зубів, оперативні втручання та імплантація передуються професійній гігієній порожнині рота, що проводиться завчасно, за кілька днів до реконструктивних, ортопедичних чи хірургічних втручань, що нормалізує мікробний баланс у порожнині рота, а зменшить кількість і на порядок знизить ймовірність розвитку, найчастіше грізних, ускладнень.

Кровотеча.

При підвищеній кровоточивості з рослинних препаратів у домашніх умовах (за погодженням з Вашим лікарем) призначають лікарські препарати, що покращують згортання крові - офіцинальний "Аскорутин" - комплекс аскорбінової кислоти та вітаміну РР, настій трави деревію (ця унікальна за своїми особливостями трава є прекрасним антиалергічним препаратом з протизапальним засобом. Деревій відновлює порушений обмін речовин, прискорює загоєння ран), кропиви дводомної або кропиви глухої, водяного перцю, горець нирковий, кровохлібка, подорожник великий.

Не буде зайвим прийом препаратів кальцію у вигляді глюконату, цитрату, хлориду або комплексних, комбінованих форм та препаратів на основі сполук кальцію. Не завадить прийом полівітамінних комплексів, ясна річ, у рекомендованих дозах.

УВАГА!

Ці лікарські форми з кровоспинною дією з великою обережністю слід застосовувати при наступних захворюваннях – схильності до тромбоутворення, в комплексній терапії яких використовуються антикоагулянти прямої та непрямої дії: препарати, що знижують згортання крові – гепарин, антитромбін, кліварин, ацетилсаліцилати, антиагреганти.

ЗАВЖДИ І ОБОВ'ЯЗКОВО перед майбутнім оперативним втручанням попередьте стоматолога про препарати, що приймаються Вами, що знижують згортання крові, про прийом Вами анальгетичних препаратів, це допоможе попередити можливі неконтрольовані кровотечі в післяопераційний період і значно знизити ускладнення.

Різниця між настоями та відварами.

Настої засвоюються швидше, діють швидко та сильно.

Приготування настою. Подрібнену сировину (квіти, листя трави) залити окропом, залишити для настоювання в термосі або щільно укутати теплоізолюючою тканиною, настояти за інструкцією (зазвичай -15-30 хв). Для більшої екстракції грубої сировини (кори, кореневищ, коренів, дерев'янистих стебел, а також з товстого і жорсткого листя) можна досягти підігріву настій на водяній бані, настої ніколи не кип'ятять.

Якщо рослинну сировину кип'ятили, то це вже не настій, а відвар.
Приймати відповідно до припису лікаря.

PS: відвари та настої дуже швидко втрачають свої корисні властивості. В ідеалі готувати свіжу порцію потрібно щодня, у холодильнику настій чи відвар може «прожити» близько двох діб, але свіжий завжди буде кориснішим. Приймати будь-які настої та відвари слід за призначенням лікаря: незважаючи на те, що лікарські трави продаються без рецепта, це не виключає побічних ефектів при самолікуванні.

Інше, не менш обов'язкове. 

Уникайте вживання алкогольних та газованих напоїв та активності, що потребує значної фізичної напруги або навантаження, що провокує підвищення артеріального тиску. Це може стати причиною кровотечі, іноді інтенсивної і тривалої!

Немає необхідності самостійно, без призначення лікаря займатися самолікуванням та приймати аналгетичні (знеболювальні) препарати – це може спровокувати кровотечу!
Вкрай не рекомендується самостійне, безконтрольне та безсистемне застосування будь-яких антибіотиків, сульфаніламідів та антисептиків, а також засобів та методів народної медицини, гомеопатичних препаратів. Аналогічно категорично не рекомендується застосування "ліків, методів, засобів і заклинань, які допомогли вашій сусідці або знайомому", пам'ятайте про унікальність свого організму та можливі (іноді незворотні) ускладнення після таких "лікувань".

Після будь-якого оперативного втручання, як би вам цього не хотілося, категорично не потрібно займатися спортом, відкласти фітнес-клуб, пробіжки, спортзал та сауну з лазнею. Жодних фізичних навантажень взагалі! Все це, і друзі в ополонці, і ящик пива з в'яленою рибкою, і подруги на біговій доріжці зачекають.

Пацієнтам з гіперактивністю та свербінням у пустотливих ручках. Абсурд, але взяти до уваги!

Якщо в ході операції на рану були накладені шви - значить у цьому була і є необхідність, і від Вас не потрібно брати "активну участь у процесі Вашого одужання": мається на увазі - не можна самостійно манікюрними (кравецькими, садовими) ножицями зрізати "нітки, що заважають" або колупатися в рані гвоздиком або шурупом, "досліджуючи глибину та стан рани".

Якщо в ході операції на рану не були накладені шви - значить у цьому не було необхідності, як правило, це стосується гнійних ран, видалення зубів у періоді загострення у вираженій ексудації. Це компетенція і сфера діяльності вашого лікаря, а не вас, який не володіє багаторічним лікарським досвідом у конкретній спеціальності, так що постарайтеся залишити свої міркування та висновки при собі. 

Якщо ви вважаєте, що знаєте більше будь-якого іншого фахівця, то чому б вам не зробити операційний блок безпосередньо у себе в квартирі, на дачі чи в гаражі? І там практикувати хірургічні навички на собі, перед дзеркальцем, видаляючи та імплантуючи зуби, або на родичах.
Якщо у Вас щось викликає неприємні відчуття в області нещодавно віддаленого зуба, якось: гострі краї рани, болючість при натисканні пальцем або грудкою жорсткої їжі, хворобливі виступи на яснах - зверніться до Вашого стоматолога.
Швидше за все це так звані екзостози, що з'являються в процесі загоєння рани, нічого "страшного і жахливого" в цьому немає, Вам "нічого там не залишили і не забули", це природний процес загоєння післяопераційної рани, і пов'язаний він з природною, але нерівномірною спадом кісткової тканини альвеолярного відростка щелепи та натягом ясен над кістковою поверхнею лунки усуненого зуба.

І найголовніше із цієї статті. Обов'язково виконуйте всі рекомендації Вашого стоматолога, які були вказані та озвучені під час прийому. У разі виникнення будь-яких проблем або питань негайно зверніться або зателефонуйте до клініки або свого стоматолога. Жодний гаджет, пошукові системи, тексти - заклинання з бульварних жовтих газет та журналів, сусідкині поради, рекомендації дядька-тітки та ваш "високий професіоналізм у галузі природознавства на рівні підручника біології 7 класу" не замінить очної консультації стоматолога.

Резюме
Не створюйте собі та Вашому лікарю проблем. Бережіть себе. Дякую за розуміння.